Про Гештальт   Нещодавно оновлено!


Напишу назву з великої літери, щоби підкреслити важливість. Для мене. Для усіх, хто наважиться піти цим цікавим і корисним шляхом.

 

Гештальт, для мене – спосіб життя.

 

А також – підхід у психотерапії, котрим я із задоволенням користуюсь, хоча, не тільки ним. J

Гештальт (гештальт-терапія) для мене – це:

Усвідомлення. Усвідомлення себе, своїх почуттів, бажань, потреб, цілей, місії, – усвідомлене життя.

Почуття. Глибоке їх проживання, дослідження, розуміння. Почуття – як енергія ініціації дій на задоволення своїх потреб. Дослідження та усвідомлення справжніх, своїх потреб та потреб людей навколо. Баланс.

Вибір. Усвідомити свої потреби, збалансувати з потребами інших навколо. Побачити усі можливі (й не можливі) варіанти задоволення цих потреб. Обрати з безлічі варіантів своїх подальших дій найбільш відповідний поточним та стратегічним потребам.

Відповідальність. Свідомо брати на себе відповідальність за результати свого вибору. Вчитись на помилках. Бачити можливості в кожній кризі, проблемі, невдачі. За мій успіх та щастя відповідаю я.

Завершення. Завершення початого. Неспішне проживання усього досвіду, від початку до кінця. З усвідомленням та  задоволенням. З висновками та надбаннями. Особливо – досвіду з дитинства. Проживання та завершення почуттів.

Відпускання. Зважене відпускання важкого, неможливого та дріб’язкового. З вдячністю.

Кордони. Встановлення та контроль своїх кордонів, з повагою до кордонів інших.

Цілісність. Єдність тіла, почуттів та мислення, їх зв’язок та взаємовплив. Думки перевіряти почуттями, а почуття пропускати через роздуми, й одночасно прислухатись до відгуків у тілі.

Діалог. Вміння влучно й зрозуміло висловлюватись та уважно й емпатично слухати. Усвідомлювати силу слова, як сформульованої та свідомо запущеної у світ думки.

Тут і зараз. Пам’ятати та спиратись на минуле, вчитись у нього, бачити та планувати майбутнє, але жити, відчувати, насолоджуватись – зараз і тут!

 

Якщо ж копати глибше і ширше, то «гештальт» — термін, який має кілька значень.

 

Саме слово «гештальт» (від нім. Gestalt — форма, фігура або конфігурація) має значення «філософського поняття, що позначає об’єкт у його цілісності, без розчленування на складники, цілісна структура, яка формується у свідомості людини при сприйнятті об’єктів або їхніх образів. Це перцептивна сутність, яку розглядають як ціле, а не як суму частин. Функціональна структура, яка впорядковує набір явищ відповідно до їх певних законів». (Гештальт — Вікіпедія (wikipedia.org))

Тобто, коли говорять про «гештальт» то можуть мати на увазі гештальт-філософію, гештальт-психологію або ж гештальт-терапію. Корисно – уточнювати при розмові, що саме має на увазі співбесідник, коли говорить про гештальт. Частіше, усе ж, мова буде йти саме про гештальт-терапію.

Про історію гештальт-терапії, її засновників та основні засади можна легко знайти інформацію в інтернеті (наприклад, ось таку: Що таке гештальт? – Київський Гештальт Університет (kgu.org.ua)).

 

Для мене ж гештальт-терапія – про більш глибоке дослідження клієнтом/клієнткою себе, усвідомлення ними своїх почуттів та потреб та на цій базі – свідомий та відповідальний вибір шляхів подолання тих проблем, з якими вони прийшли до мене. Моя задача – допомогти клієнтам у діалозі зі мною про те, що вони відчувають саме тут і зараз, коли розповідають мені про свою проблему, усвідомити їх почуття, краще зрозуміти себе, вийти на новий рівень свідомості, самосприйняття та можливостей подолання їх проблем, навчитись у подальшому робити це самостійно.