Сексуальне здоров’я. Як здобути?


Сексуальне здоров’я – стан соматичного, емоційного, інтелектуального і соціального благополуччя у царині сексуальності.

Соматичне благополуччя – знання свого тіла: його особливостей та потреб, уміння бути уважним та турботливим до нього, сприяти його зміцненню, загартованості, витривалості та функціональності. У царині сексуальності – досконале розуміння та турбота про ті частини, котрі відповідають за секс, з одночасним усвідомленням цілосності та взаємопов’язаності усього свого тіла.

Емоційне благополуччя – знання та турбота про свої почуття, розвиток емоційного інтелекту (уміння розпізнавати, усвідомлювати та вирішувати емоційні проблеми). У царині сексуальності – увага до почуттів, безпосередньо пов’язаних зі статевою/сексуальною діяльністю, з обов’язковим усвідомленням значного впливу сильних почуттів на усі сфери життєдіяльності, сексуальність – у тому числі.

Інтелектуальне благополуччя – постійний розвиток розумової діяльності, підвищення її рівня та пластичності. У царині сексуальності – знання та цікавість конкретно до цієї зони людського життя, готовність вчитись та зустрічатись з новим, розвивати відкритість та гнучкість мислення.

Соціальне благополуччя у царині сексуальності – убезпечення себе від відкритих та безглуздих конфліктів із нормами оточуючого соціума та від втручання соціуму та його норм (котрі вас не влаштовують) у ваше особисте сексуальне життя.

Сексуальне здоров’я збагачує особистість, робить її щасливішою.

Сексуальне здоров’я передбачає:

  • позитивне і шанобливе ставлення до сексуальності і статевих відносин;
  • можливість безпечно і з задоволенням вести статеве життя;
  • відсутність примусу, дискримінації та насильства;
  • реалізацію властивих людям сексуальних/репродуктивних прав.

 

Сексуальні (репродуктивні) права

  • Право на сексуальне здоров’я, забезпечуване доступністю медичної сексологічної допомоги.
  • Право на інформацію, пов’язану з сексуальністю. (Порушується інстутиціоналізованою цензурою, наприклад, релігійною.)
  • Право на статеву просвіту. (Порушується нестачею та низькою якістю сексуальної освіти для дітей та молоді.)
  • Право на фізичну недоторканість. (Порушується сімейним (включно з інцестом та педофілією) та сексуальним насильством (наприклад, зґвалтування, сексуальні домагання), насильством проти жінок (наприклад, “вбивства честі”, калічення геніталій).)
  • Право вибору партнера чи партнерки. (Обмежується для ЛГБТ-людей, за договірних та примусових шлюбів.)
  • Право на самостійне прийняття рішень про початок сексуального життя. (Порушується дитячими шлюбами, примусовими шлюбами, проституцією, торгівлею людьми, насильством у сім’ї, ускладнюється нестачею сексуальної просвіти.)
  • Право на добровільність сексуальних та шлюбно-сімейних стосунків. (Порушується примусовими шлюбами, дитячими шлюбами, проституцією, торгівлею людьми, сімейним насильством.)
  • Право на самостійне прийняття рішень про зачаття дитини і дітонародження. (Порушується примусовою вагітністю та пологами, обмежується антиабортними політиками, ускладнюється сімейним насильством, сексуальним насильством, нестачею сексуальної просвіти, контрацепції, політиками регуляції народжуваності.)
  • Право на реалізацію сексуального потенціалу, ведення безпечного сексуального життя, що дозволяє досягти задоволення. (Порушується каліченням жіночих геніталій, насильством проти жінок, зокрема, сексуальним, проституцією, ускладнюється нестачею сексуальної просвіти, контрацепції, засобів безпечного сексу.)

 

Ну, що ж, це усе цікаво і корисно знати, але … що далі?

Кожному – своє.

Шлях до сексуального здоров’я, гармонії та щастя у кожного – свій, зі своїми особистими проблемами, складнощами та віддкриттями. І допомога потрібна – індивідуальна. Така, яка зможе врахувати усі оті особливості особистого шляху. Телефонуйте. Пишіть. А хочете йти тернистим шяхом самостійно, – візьміть із собою хоча б знання про любов, кохання та усвідомлення. Без них, секс – лише розрядка, скидання напруги, тваринний інстикт: задоволення нижчого рівня. Може, й блищить, але ж цінності не має.

НМОД

P.S. Щорічно Всесвітній день сексуального здоров’я (WSHD) , починаючи з 2010 року, відзначається 4 вересня за ініціативою Всесвітньої організації сексуального здоров’я (World Association for Sexual Health).

+380675900556 (WhatsApp)
+380730537889 (Viber)
+380504017947(WhatsApp, Telegram)